Ders Saydırma / Muafiyet Talebi

Fen Bilimler Enstitüsü lisansüstü programlarına kayıt olmak isteyen ve yükseköğretim kurumu içindeki aynı enstitü anabilim dalında veya başka bir yükseköğretim kurumunun aynı lisansüstü programında eğitim almış aday öğrencilerin ders saydırma / muafiyet talebi imkanı bulunmaktadır.
Ders saydırma / muafiyet aday öğrencinin daha önce başarı ile tamamladığı dersi kayıt olacağı programda saydırma işlemidir. 

Aday öğrencinin kayıt için gerekli evraklar yanı sıra tamamlamış olduğu lisansüstü programa ait ıslak imzalı, onaylı ders içeriği ve not döküm belgesi ile Ders Saydırma Dilekçesi, Enstitü Müdürlüğüne teslim edilmelidir. 

Ders saydırma / muafiyet talebi yalnızca ilk kayıt sırasında gerçekleştirilmektedir. İlk kayıt aşamasında talep edilmeyen başvurular işleme alınamamaktadır. 

Ders Saydırma / Muafiyet Talebi, Ana Bilim Dalı Başkanı tarafından, ders içeriklerinin müfredata göre eşdeğerliliğinin uygun olup olmadığına bakılarak ilettiği görüşe göre Enstitü Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanır.

Ders Saydırma / Muafiyet Talebi, kayıt olunan programda alması gereken toplam ders sayısının %50'sini geçemez. 
 

Hemen Başvur

Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri için Tıklayınız.